2001 Slalom Race Results
How to send in your results
Please note: These are preliminary results, and may have typos
in them.
US Slalom Races
Locust Fork Invitational/Alabama Cup #1, Cleveland, AL, Feb 10
Texas Spring SL Race #4, New Braunfels, TX
Texas Spring SL Race #5, New Braunfels, TX
Glacier Breaker SL, Bryson City, NC, Feb 24
2001 USACK National Pool Slalom
Arboretum Slalom Classic, Seattle, WA, Feb 25
Mulberry Fork Slalom, Day One, Garden City, AL, Mar 3
Mulberry Fork Slalom, Day Two, Garden City, AL, Mar 4
Power Bar Cup SL, Chilliwack River, BC, CAN, Mar 10
PTCC Cedar River Race, Landsburg, WA, Mar 18
NOC Doubleheader, Day One/South US Team Trials Qualifier, Bryson City, NC, Mar 24
NOC Doubleheader, Day Two, Bryson City, NC, Mar 25
Missouri Whitewater Championships, Day One, Fredericktown, MO, Mar 24
Missouri Whitewater Championships, Day Two, Fredericktown, MO, Mar 25
Salmon Slalom (NESS #1), Colchester, CT, Mar 25
Locust Fork Classic/Alabama Cup #3, Cleveland, AL, Mar 31
Riverhouse Rendezvous (NWCUP Peak Division #2), Bend, OR, Mar 31
Mach One Kish Slalom (NSCS #1A), Reedsville, PA, Apr 1
Burnaby Flatwater SL (NWCUP Foothills #3), Burnaby, BC, CAN, Apr 1
Fall Creek Slalom (NSCS #1B), Ithaca, NY, Apr 1
Midwest Regional Slalom Team Trials Qualifier, St. Louis, MO, Apr 7
PSOC Loyalsock Slalom (NSCS #2), Forksville, PA, Apr 8
State of Jefferson SL (NWCUP Peak Division #3), Gasquet, CA, Apr 8
Mascoma Slalom, Lebanon, NH, Apr 7
Punch Brook Slalom (NESS #2), Unionville, CT, Apr 8
Styrofoam Cup, Bryson City, NC Apr 14
Western Regional Team Trials Qualifier, Kernville, CA Apr 22
Tariffville Slalom, Tariffville, CT, Apr ?? -- CANCELLED
Rattlesnake Slalom, Falls Village, CT, Apr 14 -- CANCELLED
Snyder's Mill Slalom, Snyder's Mill, NH, Apr 21 -- CANCELLED
North Regional Team Trials Qualifier, Lebanon, NH, Apr 21
Colorado School of Mines Icebreaker Race, Golden, CO, Apr 21
Blackwater Slalom Festival (NESS #3), Webster, NH, Apr 28-29
Junior Team Trials, Day One, Durango, CO, Apr 28
Junior Team Trials, Day Two, Durango, CO, Apr 29
Junior Team Trials, Final Standings
Southeastern Slalom Championships, Wesser, NC, May 5
BCE Mock Trials, Day One, Brookmont, MD, May 4
BCE Mock Trials, Day Two, Dickerson, MD, May 4
BCE Mock Trials, Day Three, Dickerson, MD, May 4
Maupin Daze Whitewater Festival, Maupin, OR, May 5
Kenduskeag Slalom (NESS #4), Bangor, ME, May 6
Hope Slough Flatwater Slalom (NWCUP Foothills #4), Hope River, BC, CAN, May 12
Boulder Creek Races, Boulder, CO May 12-13
Adobe Whitewater's Mother's Day Races, Pilar, NM, May 13
Fiddlehead Slalom (NESS #5), Montpelier, VT, May 13
Senior Team Trials, Day One, Ducktown, TN, May 18
Senior Team Trials, Day Two, Ducktown, TN, May 19
Senior Team Trials, Day Three, Ducktown, TN, May 20
Senior Team Trials, Final Standings
Saranac River Slalom, Saranac Lake, NY, May 20
Bull Run Slalom, Sandy, OR, May 20
Crystal River Races, Carbondale, CO, May 20
H.A.C.K.S. Covered Bridge Slalom (NESS #6), West Cornwall, NY, May 20
BCE Jr Olympic Qualifier, Brookmont, MD, May 27
Poudre River Races, Ft. Collins, CO, Jun 2
Clear Creek Whitewater Festival, Golden, CO, Jun 2
Big Fork Whitewater Festival, Big Fork, MT, Jun 3
Rappahanock River Races, Fredericksburg, VA, Jun 3
KCCNY Esopus Slalom Doubleheader, Day One, Phoenicia, NY, Jun 2
KCCNY Esopus Slalom Doubleheader, Day Two, Phoenicia, NY, Jun 3
WKC Salmon le Sac Race (NWCUP), Roslyn, WA, Jun 3
Animas River Days, Durango, CO, Jun 9
Canoe Rack Challenge, Missoula, MT, Jun 10
Yampa River Festival, Steamboat Springs, CO, Jun 10
Amoskeag Slalom (NESS #7), Manchester, NH, Jun 10 -- CANCELLED
FIBArk, Buena Vista, CO, Jun 17
Gallatin Whitewater Festival, Bozeman, MT, Jun 17
WACKO Slalom, Wausau, WI, Jun 23
Badger State Games, Wausau, WI, Jun 23
Mid-America #1/Jr. Olympic Qualifier, Wausau, WI, Jun 24
WKC Middle Fork Snoqualmie, North Bend, WA, Jun 24
North Idaho WW Festival (NWCUP), Pierce, ID, Jun 30 -- CANCELLED
Madison Eddy Hop, Ennis, MT, Jun 30-Jul 1
NRC Junior Olympic Qualifier, Bryson City, NC, Jun 30
Skyfest (NWCUP Peak #8), Index, WA, Jul 8
Junior Olympics, Bryson City, NC, Jul 14
St. Louis Slalom, Carlton, MN, Jul 29
Colorado Cup, Buena Vista, CO, Aug 11-12
Dog Days, Bellefonte, PA, Aug 12
Jr/Sr/Ms Nationals, South Bend, IN, Aug 25
Mid-America #2, South Bend, IN, Aug 26
ACA Open Canoe Slalom Nationals, Carlton, MN, Aug 16-19
ACA Open Canoe Slalom/Downriver Nationals, Carlton, MN, Aug 16-19
US Slalom National Championships, Wausau, WI, Sep 1
Riversport SPWT Slalom (Penn Cup #1), Confluence, PA, Sep 2
LVCC Little Lehigh Slalom (Penn Cup #2), Allentown, PA, Sep 9
CCC Codorus Slalom (Penn Cup #3), York, PA, Sep 16
Last Ditch Slalom, White Lake, WI, Sep 22
CCGH Fiddler's Elbow Slalom (Penn Cup #4), Hummelstown, PA, Sep 23
St. Croix Slalom, Taylor's Falls, MN, Sep 16
Esopus Slalom (NESS #9)/ACA Atlantic Division Slalom Championships, Phoenicia, NY, Sep 30
WKC Nooksack Race (NW Cup Peak Division #8), Glacier, WA, Oct 6-7
PSOC Bellefonte Slalom (Penn Cup #5), Bellefonte, PA, Oct 14
Farmington Slalom (NESS #10), Otis, MA, Oct 13-14
Texas Fall SL Race #1, New Braunfels, TX
BCE/USACK Training Camp Race, Brookmont, MD, Nov 25
NRC December "Jiffy" Race, Bryson City, NC, Dec 1
New Year's Eve Slalom Race, Boulder, CO, Dec 31
International Slalom Races
World Cup #1 (Qualifier), Gourmois, SUI, May 26
World Cup #1 (Final), Gourmois, SUI, May 27
World Cup #2 (Qualifier), Merano, ITA, Jun 2
World Cup #2 (Final), Merano, ITA, Jun 3
World Cup #3 (Qualifier), Tacen, SLO, Jun 9
World Cup #3 (Final), Tacen, SLO, Jun 10
World Cup #4 (Qualifier), Augsburg, GER, Jul 28
World Cup #4 (Final), Augsburg, GER, Jul 29
World Cup #5 (Qualifier), Prague, CZE, Aug 4
World Cup #5 (Final), Prague, CZE, Aug 5
World Cup #6 (Qualifier), Wausau, WI, USA, Sep 8
World Cup #6 (Final), Wausau, WI, USA, Sep 9
World Cup Final Standings
Jr Pre-Worlds, Nowy Sacz, Wietrznica, POL, Jul 12-15
Contact: webmaster.